Чай — це не лише ароматний та корисний напій, але й справжній витвір мистецтва, залежно від точки зору. З різних причин, але його цінують по всьому світу. Однак існують чаї, ціна на які змушує задуматись про справжні цінності в цьому житті. У цій статті ми розглянемо найдорожчі чаї у світі, які відомі своєю неймовірною історією створення, а також дивовижними властивостями та смаком.
В Індії, одній із країн з найдавнішими чайними традиціями в світі, кілограм чаю коштує біля $6, що часто навіть дешевше тої ціни, котру платять європейські шанувальники цього тонізуючого напою за середньостатистичну упаковку в 100 грамів. Розсипний чай в ексклюзивних чайних бутиках, наприклад, коштує дорожче: його реалізують за ціною $30 — $50 за кілограм. Однак це ніщо в порівнянні із тим, скільки коштує найдорожчий чай в світі. Дослідимо питання краще.
Да Хон Пао
Найдорожчий чай в світі. Китайський червоний (чорний за європейською класифікацією) даний сорт коштує дорожче $1 млн за кілограм. Що робить його таким дорогим? Почнем з того, що на планеті залишилося всього шість чайних дерев даного сорту, та всі вони зростають в провінції Фуцзянь в Китаї. Останній раз врожай з цих дерев збирали в 2005 році, а це означає, що ті декілька грамів чаю Да Хон Пао, що до цих пір наявні у вільному продажу, є виключно колекційними та коштують більше ніж в двічі дорожче їх ваги в золоті.
В 2002 році, наприклад, всього 20 грамів цього дорогоцінного чаю продали на аукціоні майже за $28 000. Проголошений національним надбанням за свою рідкісність в Китаї, чай Да Хон Пао нібито володіє лікувальними властивостями. Його назву буквально перекладають як «велика червона мантія» та він настільки особливий, що Мао Цзедун під час візиту Річарда Ніксона до Китаю в 1972 році обрав його виключно доречним подарунком для свого американського колеги, відсипавши йому цілих 200 грамів.
На не тільки китайці цінять Да Хун Пао. В 1849 році британський ботанік Роберт Форчун вирушив у гори Фуцзяня із секретною місією — вкрасти насіння або, краще сказати, живці особливого китайського чаю, котрий вже встигли полюбити англійці, щоб почати їх вирощувати в Індії. Коли місія завершилася успіхом та насіння доставили в Індію, вони змішалися з корінним індійським чаєм та дали початок розквіту чайній промисловості в країні.
Хоча Да Хон Пао — це найдорожчий чай в світі, купити його можна тільки на аукціонах.
Panda Dung
Чай даного сорту пов’язаний з іншою перлиною Китаю — пандами. Для вирощування чаю сорту Panda Dung використовується послід панд в якості добрива. Він багатий поживними речовинами, оскільки панди вживають багато бамбуку. Чай Panda Dung вперше був вирощений десять років назад в горах Яань китайської провінції Сичуань підприємцем та шанувальником панд. Перша партія унікального сорту була продана по ціні $3 500 за 50 грамів, що зробило його одним із найдорожчих сортів чаю. Даний сорт не виробляється в промислових масштабах, що робить його предметом колекціонування.
Yellow Gold Tea Buds
Це перший ексклюзивний чай в ТОП-5, котрий ви дійсно можете придбати. Він виробляється сінгапурською компанією TWG Tea та продається по ціні $450 за упаковку в 50 грамів. Що робить даний сорт китайського жовтого чаю настільки особливим? Кожна чайна брунька в ньому вкрита справжнім 24-каратним золотом, що після заварювання придає напою тонкий металевий присмак. В компанії навіть є ексклюзивні інструкції щодо його правильного приготування, включаючи пропорцію, температуру води та час заварювання.
Imperial Gykuro
TWG Tea також продає інший ексклюзивний чай, рідкісний японський сорт Imerial Gyokuro, листя котрого
щорічно збирають не більше 5 кг. Даний вид вирощується під циновками з рисової соломи ручної роботи протягом трьох тижнів. В тіні чай кольору нефриту росте дуже повільно, набуваючи солодкого та концентрованого смаку. Його ціна сягає $940 за 50 грамів, та його часто банально нема в наявності у виробника через обмеженість збору, проте TWG пропонує шанувальникам сорту можливість забронювати собі упаковку з майбутніх врожаїв.
Японський чай
Японський чай користується великим попитом на чайних аукціонах. В листопаді минулого року менше кілограму листя зеленого чаю з Японії продали за рекордні ¥1,96 млн або майже $15 500. Це побило попередній рекорд в ¥1,08 млн, встановлений в 2021 році. Найдорожчий японський чай вирощений в Фудзіномії, місті префектури Сідзуока, відомим своїм високоякісним зеленим чаєм.
Imperial Tea Silver Tips
Один з найбільш шанованих чаїв в Індії, Imperial Tea Silver Tips вирощується на чайній плантації Макайбарі в Дарджілінгу. Даний сорт отримують з особливих бруньок, котрі виглядають наче срібні голки. Чайні листя цього сорту збирають виключно у повний місяць через віру у те, що вишукування планет в цей час якимось чином впливає на смакові якості чаю. В результаті врожай збирається тільки три-чотири рази за сезон, що обмежує виробництво. В даний час на сайті Makaibari його можна купити за ціною $720 / 1 кг. Виробник запевняє: цей чай має омолоджуючу та розслабляючу дію, а пити його найкраще перед сном.