Ще кілька років тому найдорожчі квадратні метри були в столиці України, а також в містах мільйонниках: Харкові, Дніпрі, Одесі. Війна внесла свої корективи в вартість нерухомості, бо головною потребою людей стала безпека. Тож ціни на житло в західних регіонах стрімко поповзли вгору. Харків та Дніпро втратили статус найдорожчих, натомість їх місця зайняли:
- Львів;
- Ужгород;
- Чернівці;
- Івано-Франківськ.
Навіть на невеличку квартиру в цих містах потрібні чималі кошти, які потрібно або збирати кілька років, або вигравати в ігрові автомати онлайн. Якщо спочатку Київ та Одеса трохи втратили в інвестиційній привабливості, то згодом попит на квадратні метри в цих містах відновився. Саме в столиці влітку 2023 року була виставлена на продаж найдорожча квартира. Її вартість становить 4,5 млн доларів. Це чотирьох кімнатна квартира, знаходиться в елітному в ЖК Diamond Hill. Вона видова, розташована на 11 поверсі сучасного житлового комплексу з басейнами, SPA-зоною та фітнес-центром. З вікон відкривається краєвид на Київ та Дніпро.
Нерухомість в столиці: від економ до преміумсегменту
Середня вартість квадратного метра в Києві у 2023 році складає $1263. Якщо порівнювати з довоєнними часами, то ціни зменшились приблизно на 60%. Найбільш яскраво це помітно в преміумсегменті. В економсегменті падіння менш значуще, тут ціни на квартири знизились лише на 20-30%. Але й за такими цінами більше пропозицій аніж попиту. Адже всі учасники ринку насторожені та знервовані бойовими діями. Покупці бояться, що новопридбане житло буде зруйноване, а продавці хоча й бажають скоріше позбутись нерухомості, не поспішають знижувати ціни, бо й так втрачають через війну.
В регіонах, де не було активних бойових дій, забудовники почали свою роботу ще минулого року. А от у Харкові та Дніпрі більш зосереджені на відновленні зруйнованого житла, нове поки не будують. Та й самі люди неохоче вкладають гроші в новобудови. До війни попит на нерухомість значно перевищував пропозицію, тож люди охоче вкладались в новобудови. Зараз такого ажіотажу немає. Навіть в західних, безпечних регіонах є проблеми з кредитуванням новобудов.
Це пов’язано не тільки з безпековою ситуацією. Під час воєнного стану є безліч нюансів щодо купівлі-продажу майна, а також з передачею його у спадок. А оскільки житло — дуже дорога покупка, люди не хочуть мати проблем з його правовим статусом. Сталий попит спостерігається на однокімнатні квартири в економсегменті. Бо таке житло є найпопулярнішим для оренди.
Прогнози щодо попиту на житло після війни
Вже зараз спостерігається зростання попиту на житло в центральних регіонах України та на Півдні. Почали зростати ціни на квартири в Дніпрі, Одесі. Якщо активні бойові дії закінчаться, обов’язково відновиться попит на квадратні метри в Харкові, адже це велике промислове місто, в якому живуть багато людей. З жовтня 2022 року держава пропонує кредити на житло для певних категорій громадян. І хоча це не є панацеєю, трохи стимулює попит на ринку. В майбутньому без впровадження державних програм буде важко відновити довоєнний попит, хоча певне зростання буде відбуватись щорічно.