Завдяки універсальності та доступності сировини у вигляді картону, дуже легко налагоджувати та масштабувати виробництво різноманітної тари. Цей матеріал, здатний перероблятись, тому він виграє перед пластиком. Співпрацюючи з компанією КАМІПАК, представники бізнесу мають можливість отримати послугу виробництва гофротари під ключ. Достатньо лише прийти зі своїми ідеями або повноцінним ТЗ, після чого представники компанії займуться послідовними етапами проєктування, формуванням дизайну, виготовлення та друку. Що саме пропонує КАМІПАК, можна глянути тут – https://kamipak.com.ua/uk/. Але потенційному замовнику корисно заздалегідь дізнатись, в чому конкурентні переваги різних категорій гофротари.
Головні плюси основних типів гофротари
Попри універсальність гофротари, є сенс використовувати обраний формат тари за конкретним призначенням. Наприклад, картонні коробки використовуються під харчову та звичайну продукцію, і це може бути як зберігання на складі, так і транспортування. З потенційних незручностей варто зазначити необхідність правильного пакування та розміщення товару всередині коробки, та правильного розрахунку об’єму. При виборі коробок із чотирьох клапанів, потрібно мати з собою скотч для складання.
Які характеристики має гофрокартон для тари, можна подивитись у відповідному розділі – https://kamipak.com.ua/uk/gofrokarton. Щодо інших категорій тари, то про них слід сказати наступне:
- Ящики з гофрокартону відрізняються підвищеним рівнем міцності. Гарний варіант для переміщення важких та пласких предметів. Бувають моделі з відкидною кришкою, пенальні та збірні коробки.
- Контейнери мають великі габарити, відповідно, це тара саме під габаритні товари.
- Гофролотки мають ребра жорсткості для витримання навантажень. Є моделі з кришкою та без неї. Випускаються конфігурації для овочів та фруктів, окремо для кондитерських виробів, для м’яса і риби – останній варіант лотків має вентиляційні отвори.
Варто відокремлювати виробничу, транспорту та споживчу тару. Лише в останньому випадку є сенс робити фірмову тару, тоді як у перших випадках варто робити упор саме на можливість витримувати навантаження.
Недоліки гофротари
Основною проблемою для усієї гофротари виступає вода. При зберіганні товару, або при транспортуванні, варто слідкувати за рівнем вологості. На складі треба підтримувати рівень вологості більше, ніж 25, але менше, ніж 70 відсотків. Обираючи тару під свої потреби, варто пам’ятати про неможливість контактування з відкритим вогнем. Прямий контакт приведе до швидкого згорання матеріалу разом з товаром. Ще є проблема привабливості картону для гризунів. Усі наявні недоліки легко компенсуються внаслідок грамотної організації складського приміщення. Достатньо встановити прості правила безпеки у приміщенні чи при транспортуванні партії товару у гофротарі.