На аукціоні Sotheby’s 7 грудня 2022 року буде продано золоте кільце із цінним восьмикутним смарагдом вагою в 6 карат, історія котрого захоплює не менше, ніж побажання власниці пожертвувати всі виручені з продажу кошти на користь України. За оцінками Sotheby’s, реліквія піде з молотка за суму від $50 000 до $70 000.
Це кільце із смарагдом восьмикутного огранювання вагою 6,25-карати було втрачене в 1622 році, здавалося, назавжди погрузившись у безодню Атлантичного океану разом із затонулим іспанським галеоном Нуестра-Сеньора-де-Аточа. Судно, котре перевозило більше 40 тон дорогоцінностей, затонуло 6 вересня в результаті шторму. На його борту знаходився безпосередньо цей смарагд поруч із 3 200 іншими, а також 125 злитків золота, срібляні злитки сумарною вагою 24 тони, 180 000 монет, інші коштовні реліквії.
Шукачі скарбів шукали місце затоплення корабля практично безперервно починаючи з 1960-х років, але все марно. Удача посміхнулася їм лише 20 червня 1985 року, коли магнітометр пошукового катера дійсно знайшов дещо велике на глибині всього 16 метрів. 7 грудня цей ізумруд буде виставлено на торгах Magnificient Jewels в Нью-Йорке вперше, через 400 років після того, як він затонув, та через більше трьох десятиліть після того, як його підняли з океанської темряви.
Будівництво галеону Нуестра-Сеньора-де-Аточа було замовлене іспанським державним агентством Casa de Contratación, що займалося питаннями дослідження та колонізації Північної Америки. Корабель побудували на Кубі, а свій перший круїз через води Атлантики в Іспанію він здійснив в кінці 1620 року.
В березні 1622 року галеон «Аточа» приєднався до флоту «Тьерра Фірма» та вирушив з Іспанії у Вест-Індію. Він зупинявся в Колумбії та Панамі, а завантажившись речами знатних сімей та коштовностями для зворотного шляху в Іспанію, він вирушив у свій останній путь на початку вересня, якраз у розпал сезону ураганів. Діставшись до Флорида-Кіс, корабель натикнувся на шквал та потонув вздовж рифів. Його не забули: перші спроби знайти його були заподіяні більше 300 років тому назад.
Деякі з найдених скарбів затонулого корабля дісталися покійному піонеру агробізнесу Френку Пердью, засновнику птахівницької компанії Frank Perdue, в тому числі срібло, золоті монети та дорогоцінні каміння. Хоча більшу частину цих артефактів він пожертвував Технологічному інституту Делавера та Смітсоновському інституту, у нього залишилася одна коштовність — шестикаратний смарагд, котрий він огранив та вставив у кільце. З цим дорогоцінним виробом він зробив пропозицію своїй нареченій, письменниці та філантропу Мітці Пердью в 1988 році.
Смарагдове кільце виставляється на аукціон Sotheby’s безпосередньо з колекції пані Пердью, а кошти, що будуть виручені з продажу, спрямують на підтримку гуманітарних місій в Україні.
Це кільце із захопливою історією приєднується до багатьох інших видатних коштовностей майбутнього аукціону Sotheby’s, в рамках котрого також буде проданий жовтий діамант «Золота Канарейка» вагою 303,10-карати, про що ми повідомляли раніше.
«Я дуже рада запропонувати вам цей незвичайний предмет з моєї особистої колекції коштоновстей. Хоча я плекала своє чудове обручальне кільце більше 30 років, зараз мені хочеться використати його на благо великих людей України», — зазначила пані Мітці.
«Для мене велика честь співпрацювати з Sotheby’s, тому я пропоную їм для аукціону свою перлину саме цього року, до 400-річчя корабельної аварії «Аточі», та я знаю, що мій покійний чоловік Френк Пердью розділив би моє бажання допомогти тим, хто цього гостро потребує», — підсумувала вона.