Читання – це цікавий та захоплюючий процес для тих, хто любить книги. Разом з цим більшість людей хоче навчитися швидко читати і все розуміти, що написано. Але потрібно враховувати, що тексти відрізняються за зручністю читання та інформативності. Наприклад, художня література читається простіше, ніж якісь наукові матеріали. У разі швидке читання більше підійде для повторення вивченого. Спробуймо розібратися з тим, як швидко читати книги.
Які основні засади швидкого читання?
Є деякі принципи, які дозволяють читати швидко та запам’ятовувати краще:
- Читайте не поспішаючи. Потрібно читати рівно з таким темпом, який не перевищуватиме швидкість розуміння. Якщо читати швидше, ніж розумієте – це марна трата часу. Для вчення швидкого читання потрібно навчитися читати повільно. Згодом мозок почне швидше обробляти друковану інформацію, природно зростатиме і швидкість читання. Не потрібно силоміць намагатися читати швидко, потрібно просто насолоджуватися процесом.
- Читайте без регресії. Ті, хто не навчився ефективного читання, зазвичай читають хаотично – погляд часто повертається до прочитаного. І через квапливість повернення буде більш частим. Ці перестрибування називаються регресією. Це не тільки уповільнює саму швидкість читання, а й увагу. Один із основних принципів швидкого читання – це відсутність від повернення до прочитаного. Потрібно читати лише вперед. Це актуально до будь-якої роботи.
- Читання без проговорення. Є люди, які запам’ятовують із прочитаного лише те, що промовляють. Це обмежує швидкість читання. Іноді читання супроводжується несвідомою артикуляцією, але можна навчитися читати мовчки. Деяким допомагає читати під музику, щоб почати читати без промовляння та вловлювати суть всього написаного.
- Використовуйте периферійний зір. Прочитування всіх літер уповільнюватиме читання і не сприятиме розумінню. Оптимальним вибором є розвиток периферійного зору, щоб бачити кілька літер. Згодом ви навчитеся бачити відразу кілька слів ціликів і довгі рядки, навіть абзаци. Розвивається вертикальний рух очей під час читання. Розвиток периферійного зору буде актуальним абсолютно в різних ситуаціях.
- Пробігайте несуттєве. Багато людей, які навчилися читати швидко, просто місця з «пустим» текстом проходять швидше, а не зупиняються на них. Не потрібно фіксувати на малозмістовному контенті. Наприклад, не потрібно запам’ятовувати назву статті, дату, ім’я автора, видавництво або якого кольору був будинок головного героя. Запам’ятовувати потрібно лише те, що справді важливо.
- Інтегральний алгоритм. Уповільнюйтеся на потрібно інформації, знижуючи швидкість читання та зосереджуйтесь. Це дає можливість запам’ятовувати та осмислити, але швидкість читання практично не знижується. Необов’язково робити довгі паузи – рівно стільки, щоб уловити суть написаного.
Якщо враховувати всі ці принципи, ви зможете навчитися швидше читати та частіше відвідувати книжковий магазин. Але важливо розуміти, що вчитися швидкому читанню потрібно не поспішаючи, абсурдно це не звучало б. Ви повинні навчитися читати швидко, без шкоди якості читання. Повинні вловлювати суть усього прочитаного.