Захворювання ротової порожнини у собак – досить часта причина звернення до ветеринара-стоматолога. При цих захворюваннях собаки втрачають апетит, з’являється неприємний запах і т.д.
Що таке зубний камінь?
Це тверді відкладення на зубах, які мають жовтий, сірий чи темно-коричневий колір. Вони складаються з залишків спресованого корму, їжі, бактерій і різних солей, клітин, що відторглися від оболонки ротової порожнини, і фосфорнокислого або вуглекислого кальцію.
Утворенню зубного каменю передує поява зубного нальоту. Камені утворюються на емалі зубів спочатку поблизу ясен, потім камінь поширюється на всю зубну коронку. У деяких (запущених) випадках камінь покриває зуб повністю. Шкідливі бактерії, що мешкають на зубах, виділяють сполуки, які й утворюють каміння.
При обстеженні пацієнта з неприємним запахом з порожнини рота, як правило, виявляється зубний камінь. Він може утворюватися тільки на емалі зубів, тому що слизова оболонка активно продукує секрет та швидко оновлюється. Бактерії, що живуть у роті, у процесі метаболізму виділяють мінеральні, нерозчинні сполуки, які осідають на поверхні зуба і, нашаровуючись одна на одну, утворюють щільну структуру, частіше коричневого або сіро-зеленого кольору.
Розрізняють надясенний (субгінгівальний) та підясенний (супрагінівальний) зубний камінь. Перебуваючи над яснами і стискаючи їх, камінь викликає запалення ясен – гінгівіт. Перебуваючи під яснами, він не такий помітний, але викликає запалення ясен, підтримує розмноження бактерій та запальні процеси в ротовій порожнині і є однією з основних причин гнійних пародонтитів.
При рясному утворенні зубного каменю відбувається запалення, потім воно посилюється і впливає на щільність кістки. А ще прямий шлях до розхитування зубів, їх випадіння і показань до видалення. Іноді каменю так багато, що він лежить монолітом на кількох зубах одразу. Бувають випадки, коли при знятті зубного каменю зуби можуть випадати самі, оскільки вони трималися на камінні, як на опорі. Але це дуже поодинокі і запущені випадки.
До появи зубного каменю більше схильні собаки дрібних порід: йоркширські тер’єри, тойтер’єри, кокер спанієлі, пуделі, такси, болонки. Але кожна собака, не зважаючи на розмір потребує догляду за зубами.
Причинами виникнення зубного каменю
- вживання тільки м’якого (дрібнодисперсного) корму;
- вільний (не порційний) режим прийому кормів;
- породна схильність
- нерівне розташування зубів;
- не повний набір зубів;
- захворювання внутрішніх органів та порушення обміну речовин;
- захворювання зубів;
- недотримання гігієни ротової порожнини;
Клінічні ознаки. Як розпізнати, що у собаки зубний камінь?
Зубний камінь у собак викликає зміни у порожнині рота тварини. Ці зміни легко помітити за специфічними ознаками:
- неприємний запах із порожнини рота;
- зменшення апетиту;
- під час огляду ротової порожнини на зубах спостерігаються наліт, каміння – мінеральні нарости.
«Запущений» зубний камінь веде до виразкових запалень ясен та альвеолярного періоститу. Це і викликає слиновиділення та запах, ускладнює собакам пережовування корму. Якщо захворювання запустити, то зуби можуть розхитатися та випасти.
Лікування спрямоване на зняття зубного каменю та нальоту. Обов’язковим є видалення нежиттєздатних зубів, у разі необхідності проводиться антибактеріальна терапія слизової оболонки ротової порожнини.
Видалення зубного каменю у собак
В ідеалі процедура складається із трьох етапів:
- Зняття зубного нальоту та каменю за допомогою ручного інструментарію та ультразвуку. Інструменти для зняття відкладень мають особливе заточення, що запобігає пошкодженню емалі зуба. Область під яснами також обробляється ультразвуком.
- Санація ротової порожнини.
- Поліровка поверхні зубів. Для полірування застосовуються спеціальні пасти з різною абразивною можливістю та гладкі пластикові насадки.
Існує два способи видалення зубного каменю: механічний та ультразвуковий апарат. При застосуванні лише першого способу відбувається просто відколювання каменю від емалі. Процес дуже травматичний і для ясен і для зубів пацієнтів. Після такої процедури можливі ускладнення.
Повного та детального видалення зубного каменю можна добитися лише з використанням спеціальної стоматологічної апаратури та лише під загальною анестезією (без анестезії неможлива надійна фіксація тварини, що може спричинити травматизацію та стрес). Ультразвуковий апарат не пошкоджує емаль зубів, ясна, ретельніше видаляється підясенний камінь. Завершальним етапом є полірування зубів спеціальними насадками з допомогою стоматологічних паст, оскільки на відшліфованому зубі камінь утворюється повільніше. Після видалення каменю з’являється можливість оцінити стан зубів та слизових.
Профілактика зубного каменю у собак
Слід звернути увагу на те, що після санації ротової порожнини необхідна активна профілактика хвороб зубів, що включає кілька пунктів:
- регулярне (щоденне, або ж не рідше, ніж 2 рази на тиждень) чищення зубів вихованця за допомогою спеціальних щіток, паст або просто підручних засобів (серветки, намотаної на палець) з метою видалення м’якого зубного нальоту;
- масаж ясен;
- відмова від дрібнодисперсних кормів на користь великодисперсних (сухих) кормів;
- привчання тварини до у споживання промислових спеціально оброблених твердих ласощів, бажано після поради ветеринара (кістки з жил, свинячі вуха, спеціальні палички для дрібних порід тощо);
- не вживання твариною солодких та жирних продуктів;
- регулярні візити до ветеринарного спеціаліста – ветеринар-стоматолог (Харків).
Терра Вет – ветклініка у Харкові, у якій Ви можете отримати висококваліфіковану послугу з видалення зубного каменю та обробки ротової порожнини у вихованця. Зателефонуйте нашому спеціалісту, обговоріть зручний для Вас час і будьте спокійні – ми виправдаємо Вашу довіру.