Спеціальний дозвіл на користування надрами – це документ, що видається Державною службою геології та надр України і засвідчує право юридичної чи фізичної особи на користування надрами з метою видобування корисних копалин. З очевидних причин, даний документ є жаданим для багатьох підприємств, оскільки на теренах України існує понад 100 видів корисних копалин, законний видобуток котрих потребує його наявності.
Найоб’ємніші поклади корисних копалин в Україні, для видобутку котрих потрібний спеціальний дозвіл включають:
- Вугілля
- Нафта
- Природний газ
- Залізняк
- Марганець
- Калійна сіль
- Графіт
- Торф
Від розмов до справи
У минулому році, незважаючи на виклики війни, в Україні було видобуто 200 млн тонн корисних копалин. Цей обсяг видобутку становить близько 0,5% від світового, то ж нашій країні справді є до чого прагнути та в якому напрямку розвиватися у воєнний, та тим паче, післявоєнний період. Тому розпочати процес отримання спеціального дозволу із допомогою професіоналів з https://geogroup.com.ua/speczdozvil-na-korystuvannya-nadramy/ варто якомога швидше.
Факти про спеціальний дозвіл
- Для отримання спеціального дозволу необхідно подати заявку до Державної служби геології та надр України.
- Заявка повинна містити інформацію про вид корисної копалини, ділянку надр, терміни користування надрами та інші відомості. Щодо термінів, мінімальний, згідно із чинним законодавством, складає 3 роки, а максимальний сягає 50 років (якщо йдеться про створення геологічних територій та об’єктів).
- Отримання спеціального дозволу може тривати від кількох місяців до року. Для прискорення процесу варто працювати із професіоналами, котрі мають великий досвід отримання таких дозволів, зокрема, з Геологічною Інвестиційною Групою. Цей супровід включає підготовку документів, адже вона має вирішальне значення.
Чому не можна видобувати надра без дозволу
Відповідно до статті 47 Кодексу України про адміністративні правопорушення, самовільне користування надрами, укладення угод, які в прямій чи прихованій формі порушують право власності на надра, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, самовільне користування надрами може передбачає кримінальну відповідальність відповідно до статті 240 Кримінального кодексу України. Несанкціонований видобуток корисних копалин карається штрафом від 50 000 грн до 200 000 грн, або виправними роботами на термін від 1 до 2 років, чи позбавленням волі на термін до 2 років.
Таким чином, робота без спеціального дозволу на користування надрами є надзвичайно нераціональною і має серйозні наслідки.
Заключення
Спеціальний дозвіл на користування надрами є важливим документом, який дозволяє юридичним і фізичним особам займатися видобуванням корисних копалин в Україні.