Ідея використати акумулятор в автомобілі виникла у компанії Delco більше 100 років потому. Цей винахід дозволив водіям запускати двигуни без складного в фізичному плані ручного прокручування колінвалу, що вперше зробило автомобілі більш доступними та зручними для експлуатації людьми різних вікових груп, а також жінок. З цього моменту автомобільні акумулятори стали невід’ємною опцією в кожному легковому автомобілі.
За століття акумулятори пройшли довгий шлях вдосконалень, однак базові принципи догляду за ними та секрети подовження терміну служби залишаються незмінними. Тому їх варто знати “в обличчя” кожному, хто не має наміру робити екстренну заміну батарейки з настанням перших холодів взимку, чи раптово купувати інший акумулятор автомобільний після того, як попередній ледь прослужив половину належного терміну.
Заводські інструкції щодо догляду, використання та монтажу
Автомобільний акумулятор з часом втрачає свою ємність, а якщо не дбати про нього належним чином, це лишень прискорює деградаційні процеси в ньому. Щоб уникнути цього, необхідно дотримуватися конкретних вказівок виробника. Однією з ключових рекомендацій є правильне підключення акумулятора, адже в протилежному випадку це призводить до перевищення амперажу та надмірного розряду акумулятора. Також важливо слідкувати за тим, щоб акумулятор був завжди належно закріплений, щоб уникнути вібрацій та пошкоджень.
Ефективний заряд: режими роботи акумулятора
Для того, щоб продовжити термін служби вашого акумулятора, важливо розуміти, які режими роботи є для нього найкращими. Акумулятори бувають різних типів, і кожен з них має свої особливості. Слід зазначити, що у випадку, коли свічки накалювання вже потребують заміни та не працюють належним чином, це підвищує навантаження на електричну систему і може призвести до ситуації, коли генератор не зможе забезпечувати достатній заряд для акумулятора під час роботи двигуна, тому всі системи автомобіля мають бути в доброму стані, тоді й акумулятор прослужить довго.
Стандартні акумулятори найкраще працюють при заряді 70-80% від максимальної ємності. Це означає, що не варто допускати а ні їх перерозряду, а ні перезаряду.
Гелеві акумулятори добре справляються з більш широким діапазоном заряду, та витримують глибокий розряд, тому вони можуть працювати від 50% до 20% заряду.
AGM (Absorbent Glass Mat) акумулятори надають найкращу продуктивність при роботі в межах 80-90% заряду.
Літій-іонні акумулятори, які зазвичай використовуються в електричних та гібридних автомобілях, працюють найкраще при роботі в межах 20-80% заряду.
Догляд за акумулятором
Належне обслуговування акумулятора включає в себе декілька важливих аспектів:
- Перевірка рівня електроліту (у випадку зі звичайними акумуляторами). Регулярно перевіряйте рівень електроліту та доливайте дистильовану воду, коли це необхідно.
- Запуск двигуна. Щоб зберегти заряд акумулятора, запускайте двигун щонайменше раз на тиждень. Мінімальний проміжок часу роботи двигуна щоб забезпечити заряд акумулятору складає 10-15 хвилин.
- Чистка клем та їх належний стан. Видаляйте окиси з клем акумулятора і обробляйте їх спеціальними засобами для захисту від корозії, адже це погано впливає на акумулятор.
- Заряджайте акумулятор. Якщо автомобіль не використовується тривалий час, це призводить до розрядки акумулятора. Не допускайте критичного розряду акумулятору, використовуючи в такому випадку зарядний пристрій для підтримки його оптимального стану.
Автомобільний акумулятор — це не тільки джерело енергії для вашого авто, але і його найвразливіший компонент. Щоб акумулятор служив довго, він потребує не так багато уваги до себе, і тоді він не підведе навіть в найбільш складні моменти автомобільних повсякдень.