Веб-майстер, який має популярний сайт чи інтернет-магазин, рано чи пізно стикається з ситуацією, коли трафік починає перевищувати доступні потужності шаред-хостингу. При виникненні подібної ситуації експерти радять перейти зі звичайного хостингу на віртуальний сервер (VDS/VPS).
Завдяки VPS клієнт отримує більше ресурсів, які дозволяють сайту працювати стабільно та без перебоїв. І це — далеко не єдина причина, через яку варто орендувати віртуальний сервер.
Ця стаття присвячена питанню, для чого і коли потрібен VDS/VPS сервер, а також яку операційну систему вибрати для для віртуального сервера — Windows чи Linux.
Що таке VPS і для чого він потрібен
VPS/VDS (Virtual Private/Dedicated Server) — це реалізація відокремленого серверного простору для автономної роботи. Завдяки цьому на одному фізичному сервері працює декілька віртуальних машин. Але на відміну від віртуального хостингу, віртуальний сервер дозволяє мати повністю ізольовану машину, окрему IP-адресу та значно більшу потужність, ніж на стандартному хостингу (незважаючи на те, що в межах одного фізичного сервера може бути декілька VPS-клієнтів). Замовник VPS отримує можливість керування на рівні адміністратора або користувача root.
Наразі найбільш популярними цілями, для яких фахівці із сфери IT орендують віртуальний сервер VPS, є такі:
- запуск веб-сайту з великою кількістю щоденних відвідувачів;
- реалізація віртуальної приватної мережі;
- створення простору для роботи у віддаленому форматі з будь-якого пристрою і з будь-якої країни світу;
- трейдинг на біржових платформах;
- запуск високопродуктивних ігрових серверів;
- організація сервісу хмарної телефонії;
- створення поштового сервера.
Використання віртуального сервера популярне як серед підприємств, так і серед освітніх установ. На початковому етапі діяльності його найчастіше замовляють компанії зі швидкими темпами розвитку, а також сайти з рівнем завантаженості вище середнього.
Основні види VPS-серверів
Розділення VPS-серверів на підвиди здійснюється відповідно до параметра розподілу ресурсів реального фізичного сервера на окремі користувацькі віртуальні сервери. Загалом видів більше десятка, але хостинг-провайдери найчастіше надають перевагу трьом найзручнішим:
- З віртуалізацією на рівні операційної системи — запуск сервера відбувається на рівні ОС, що встановлена на фізичному сервері. Цей варіант не дозволяє вільно обирати ОС для сервера і пропонує лише варіанти, сумісні з материнською операційкою.
- З паравіртуалізацією — тут уже в системи VPS наявне власне ядро, але все ж існують обмеження. Є ширший вибір ОС, які можна встановлювати. Керує всім спеціальна програма — гіпервізор.
- З повною віртуалізацією — з власним ядром, можливості якого необмежені. У цьому випадку можна встановлювати будь-яку систему і програмне забезпечення, головне, щоб воно підтримувалося ОС самого VPS.
Від першого до третього виду можливості віртуального сервера зростають. В останньому випадку вони майже зрівнюються з тим, що може запропонувати фізичний сервер.
Нюанси вибору операційної системи для VPS
Питання про те, яка операційна система підходить для VPS, часто виникає у майбутніх клієнтів хостинг-провайдера. Вибір залежить від безлічі факторів, серед яких: ціна, технічні характеристики, вимоги, можливі скрипти, інше. Тому давайте поговоримо, який з варіантів краще вибрати саме вам.
Переваги і мінуси використання Windows у VPS
Багато клієнтів обирають Windows VPS через зручність і простоту інтерфейсу цієї ОС. Цей варіант буде непоганим для початківців, які тільки починають використовувати VPS в роботі. Все тому, що вони вже знайомі з продуктами Windows, тому освоєння не забере багато часу.
Обрати Windows VPS рекомендується також і тим, у кого бізнес залежить від програмних продуктів, розроблених корпорацією Microsoft. Для оптимальної продуктивності сайтів, створених на основі ASP.NET, пострібна саме Windows VPS.
Головне те, що інтерфейс ОС Windows для серверів практично ідентичний класичній користувацькій версії операційної системи.
Але є і недоліки. Серед них:
- ціна вища, ніж у серверів на Linux — через необхідність оплати додаткової ліцензії;
- слабка гнучкість і настроюваність панелі управління.
В довершення до цього, використання Windows потребує встановлення цілого ряду додаткових програм для безпеки, яких не потрібно у випадку з Linux.
Плюси вибору на користь Linux VPS
Linux — це варіант для тих, хто хоче не тільки зекономити, але і отримати максимум можливостей. Серед переваг Linux VPS виділяються такі:
- Нижча ціна завдяки відсутності необхідності оплачувати ліцензію і завдяки безоплатному ПО в рамках цієї ОС.
- Вища ефективність з точки зору співвідношення ціни / можливостей.
- Екосистема Linux значно більш захищена від вірусів та інших шкідливих програм, у порівнянні з Windows.
- Серед панелей керування серверною ОС можна обрати не тільки Plesk (як у Windows), а й cPanel, Control Web Panel, VestaCP, HestiaCP.
На додаток Linux ще й краща з точки зору оптимізації сайту і швидкості роботи CMS.
Обидві платформи, Linux та Windows, добре підходять для використання на VPS. У кожному окремому випадку вибір залежить від індивідуальних потреб проекту, користувацького досвіду, необхідності встановлювати певне ПЗ та від бюджету.