Людина не може чути звуки, акустична частота яких менша за 20 Гц або перевищує 20 кГц. Більш того, йдеться не про середньостатистичні показники, а про тих, хто має ідеальний слух. Їх частка невелика, тому для більшості вказаний діапазон буде вужчим.
Враховуючи, що рівень загального шуму в містах і селах постійно зростає, з віком ми починаємо чути гірше, причому найбільше страждає саме верхній, високочастотний діапазон. Чутливість до низьких частот падає значно менше.
Як впливає частотний діапазон навушників на звук
Якщо йдеться про якість звучання, то практично ніяк. Прочитавши в характеристиках дані про підтримуваний діапазон частот, на їх основі ви не зможете порівняти моделі навушників.
Зазвичай він вказується саме в тому діапазоні, що вважається ідеальним, тобто 20–20000 Гц. Але іноді виробники вказують рівень можливих відхилень, виражений в децибелах.
Розглянемо простий приклад. Якщо відхилення становить плюс-мінус 6 дБ, це означає, що на деяких частотах звук буде «просідати», можливо, навіть сильно. Такі відхилення бувають у всіх навушників, от тільки вимірюють їх лише деякі бренди, а вказують лише у флагманських моделях. У цьому легко переконатися, якщо дослідити розширені характеристики або уважно читати опис товару.
Загалом цей параметр не є обов’язковим. Просто тому, що відсутні стандарти для його вимірювання. Отже, вибираючи сучасні навушники в Алло, немає потреби вишукувати показник відхилень.
Який діапазон частот для навушників вважається найкращим
Оскільки на якість звучання цей параметр не впливає, достатньо того, щоб він покривав діапазон 20–20000 Гц. Проте на деяких моделях може бути вказаний і розширений динамічний діапазон, наприклад 5–25000 Гц.
Навіщо він, якщо всі звуки нижче за 20 Гц ми не почуємо? А 25 кГц здатні вловлювати хіба що дельфіни…
Отже, це простий маркетинг? І так, і ні. Річ у тім, що кінцеві затухання АЧХ починаються тільки біля вказаних граничних значень, не раніше. У цьому є певний сенс.
Наявність у характеристиках нижнього діапазону частот на рівні від 5 Гц може вказувати на те, що в таких навушниках може бути якісний і приємний за звучанням саб-бас.
А що можна сказати про збільшення герцовки у верхньому діапазоні? Це також може бути корисним саме тому, що частоти понад 20000 Гц ми точно не почуємо. У бездротових навушниках, наприклад, саме у верхній розширеній частині частот ховають шуми, що генерують кодеки. Ці паразитні шуми є результатом спотворення звуку під час його кодування-декодування, яке використовується під час бездротової передачі сигналу на навушники.
Для всіх інших типів такі розширені діапазони — це лише маркетинг. Навіть якщо ви належите до тих унікумів, хто здатен розрізняти навіть 25 кГц, до загальної картини звучання це нічого не додасть, тому що студійний запис ведеться в розрахунку на відомий поріг чутливості людського слухового апарату.
Таким чином, купуючи навушники на сайті Allo.ua в Дніпрі, не варто приділяти зайву увагу їхнім частотним характеристикам. Є чимало важливіших параметрів.