Міалгія — досить поширений симптом у будь-якому віці. Він може виникати навіть у дітей. Його поява завжди завдає дискомфорту, оскільки саме м’язи забезпечують усі рухи, що здійснюються людиною. Якщо якийсь рух супроводжується болем, природною реакцією організму стає його уникнення і щадне ставлення до пошкодженого м’яза, через що знижується обсяг можливих рухів. Не існує універсального рішення, як допомогти за такого болю. Усе залежить від причини, що призвела до його виникнення. Так, у разі запальних процесів застосовують мазі з протизапальним ефектом (наприклад, Вольтарен), а при перенапруженні краще боротися з причиною і втирати зігрівальну мазь для розслаблення м’язів.
Причини виникнення болю
Розвиток міалгії може бути пов’язаний із багатьма факторами, у тому числі фізіологічними. Зазвичай її причинами стають:
- Постійне напруження м’язів. Якщо людина змушена тривалий час перебувати в одному положенні, м’язи втомлюються підтримувати конкретну позу. Після спроби її змінити через спазм виникають болючі відчуття. Здебільшого вони короткочасні, проте можуть посилюватися, якщо ситуація повторюється день у день.
- Запальний процес. Його причиною може стати сильне переохолодження чи проникнення інфекції. Біль при цьому буде постійним і досить вираженим, посилюватиметься при зниженні температури навколо.
- Травматичне ушкодження. Пошкодити м’язи можна у процесі інтенсивних фізичних навантажень, якщо попередньо не провести підготовчий етап тренування. Для такої ситуації характерний гострий біль у момент травми, який не зникає після неї та загострюється під час рухів. У разі значного пошкодження (воно найчастіше має зовнішні причини, наприклад ДТП) м’яз припиняє виконувати свої функції.
- Крепатура. Настає після інтенсивних тренувань через накопичення у м’язових волокнах молочної кислоти.
- Супутні захворювання хребта. При цьому людина несвідомо намагається зафіксувати його в одному положенні, що супроводжується сильним м’язовим напруженням. Мускулатура починає боліти від напруження та втоми.
- Загальна інтоксикація. На її тлі часто спостерігається ломота у м’язах, яка минає разом із гострою стадією захворювання.
Різноманітність перелічених причин зумовлює наявність багатьох стратегій лікування. Використовують такі підходи:
- у разі крепатури — масажі;
- при міозиті — протизапальні мазі та зігрівальні компреси;
- у разі загальної інтоксикації — лікування основного захворювання та знеболювальні;
- після травм — можливе оперативне втручання;
- у разі перенапруження — масажі та знеболювальні.
Щоб правильно підібрати терапію, необхідно звернутися до фахівця для повної діагностики. Після проведення низки заходів (лабораторних досліджень, УЗД тощо) лікар призначить необхідні медикаменти та маніпуляції.