Закупівля будівельних робіт у генпідряді – це процес придбання товарів, послуг і робочої сили, які є для ведення будівництва будівлі, інфраструктурних чи іншого типу проекту.
Можна використовувати різні методи закупівель, кожен із яких має свої переваги та недоліки. До основним типів закупівель в напрямку генеральний підряд можна віднести наступні:
1. Традиційна закупівля
Традиційні закупівлі, також відомі як проектування-тендер-будівництво, є найпоширенішим методом у будівництві. Замовник наймає групу конструкторів для створення проєкту будівель, які потім виставляються на тендер для будівельних компаній. Контракт отримує той, хто пропонує найнижчу ціну.
Однією з головних переваг традиційних закупівель є те, що вони чітко визначені, а також зрозумілий контракт, у якому вказано обсяг проєкту, бюджет і часові рамки. Це дозволяє точно розрахувати витрати та оцінити ризики. Однак традиційні закупівлі можуть бути повільними та негнучкими, після будь-яких змін у проєкті чи бюджеті вимагають перегляду контракту.
Генпідряд – це метод, коли змовник наймає одного підрядника для виконання всіх етапів проєктування та будівництва проєкту. Це може бути вигідно, оскільки дозволяє швидше завершити будівництво і краще контролювати витрати. Генеральний підрядник несе відповідальність за управління всіма етапами проєктування та будівництва, забезпечення виконання проєкту вчасно та в межах бюджету.
3. Управління будівництвом закупівель
Цей метод передбачає, що клієнт має менеджера з будівництва для ведення будівельного проєкту, одночасно укладаючи контракти з окремими підрядниками, такими як електрика, сантехніка та будівельні роботи тощо.
Метод може забезпечити більшу гнучкість, завдяки цьому клієнт має більше контролю над вибором окремих підрядників. Керівник будівництва несе відповідальність за координацію різних робіт і забезпечення виконання проєкту вчасно та в межах бюджету.
Однак цей метод може бути складнішим і вимагає більшого контролю з боку клієнта, та високої кваліфікації менеджера з будівництва. Крім того, будь-які питання або повідомлення, що виявляються між умовами, можуть бути вирішені клієнтом.
4. Державно-приватне партнерство (ДПП)
ДПП – це метод закупівлі будівництва, коли приватний сектор співпрацює з державним сектором для фінансування, проєктування, будівництва та експлуатації проекту. Метод може забезпечити такі переваги, як підвищення ефективності, це швидше завершення проєкту та розподіл ризиків між державним і приватним замовниками.
Однак ДПП також може бути складним і вимагати офіційного планування та управління, щоб гарантувати, що проєкт принесе досягнення як державному, так і приватному замовникам. Крім того, приватний сектор може надавати прибутку над суспільною користю, а державний сектор може брати на себе більший фінансовий ризик.