В умовах воєнного стану в Україні підприємства критично важливого значення мають право бронювати своїх працівників від призову на військову службу: цей загально відомий факт дозволив сотням тисяч чоловіків залишитися на своїх робочих місцях, продовжувати виконувати обов’язки за контрактом чи то трудовим договором, та підтримувати економіку, що є добре. Бронювати, як відомо, можна лише тих працівників, які мають певні спеціальності або навички, необхідні для забезпечення функціонування підприємства.
Згідно із чинним законодавством військового стану, що регламентує процеси бронювання військовозобов’язаних відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, перша броня видається на строк до 6 місяців. Отже, за весь термін війни цінним кадрам підприємств довелося отримати вже декілька бронь. То ж якої послідовності дій необхідно дотриматися, щоб після закінчення цього строку підприємство повторно подало заявку на бронювання цінного працівника? В цьому питанні достеменно добре орієнтується юридична компанія Dextra Law, котра в умовах воєнного стану приділяє особливу увагу бронюванню війсоковозобов’язаних та опублікувала на сторінці https://dextralaw.com.ua/bronyuvannya-vijjskovozobovyazanikh/ вичерпну інформацію щодо цього питання.
Як працює повторне бронювання
Повторне бронювання військовозобов’язаних працівників має ряд нюансів та особливостей, які слід враховувати:
- Повторне бронювання може бути здійснено лише в тому випадку, якщо підприємство продовжує працювати в умовах воєнного стану та потребує працівника з тією ж спеціальністю або навичками.
- Повторна бронь видається лише на півроку.
- Повторне бронювання здійснюється за тією ж процедурою, що і перше бронювання.
- Повторне бронювання може бути анульовано у чітко встановлених випадках:
- припинення роботи підприємства;
- звільнення працівника;
- отримання працівником відстрочки від призову на військову службу.
Нюанси та особливості повторного бронювання:
Основні тези щодо повторного бронювання. По-перше, всю відповідальність за повторне бронювання бере на себе керівник підприємства, ризикуючи не лише репутацією, але й своєю свободою в рамках права. По-друге, подати повторну заявку можна тільки після того, як сплине термін першої броні, і не раніше. По-третє, подати таку заявку можна лише в той територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в котрому стоїть на обліку військовозобов’язаний працівник. Та по-четверте, до заяви на повторну бронь подають всі ті ж самі документи, що й в першому випадку, а саме:
- копія паспорта громадянина України військовозобов’язаного працівника;
- копія документа про освіту або кваліфікацію;
- довідка про доходи або копія трудової книжки.
Висновок
Повторне бронювання військовозобов’язаних працівників є важливим інструментом для забезпечення функціонування підприємств критично важливого значення в умовах воєнного стану. Однак, при повторному бронюванні слід враховувати перелічені вище нюанси та особливості, щоб уникнути проблем.