2023 рік стане другим роком дії спеціального правового режиму Дія Сіті. У реєстрі резидентів уже 500+ компаній. Для тих, хто оцінює перспективи резидентства, IT-юристи Stalirov&Co розповіли про Дія Сіті та податки, які слід сплачувати.
Податок на команду
Податкове навантаження на працівника складає 5% податку на доходи, 1,5% військового збору та 22% єдиного соціального внеску від мінімальної заробітної плати. Наприклад, зарплата розробника 3000$, тоді близько 235$ піде на сплату податків.
Обираючи резидентство у Дія Сіті та оподаткування, що ним передбачено, варто пам’ятати про обмеження на співпрацю з ФОП, платниками єдиного податку. У 2024 році ліміт — 50%, а у 2025 році — 20 %. До уваги братимуться не лише суми винагород команди, але і оренда офісу, якщо ваш орендодавець ФОП, та інші складові видатків. В Україні більше 70% ФОП обрали спрощену систему оподаткування, а отже є платниками єдиного податку. Тому, перш ніж приймати рішення, слід здійснити аудит усіх підрядників у компанії та розрахувати орієнтовні витрати на оплату контрактів з ФОП.
Податок на дивіденди
Відтепер фаундерам компаній, які стали резидентами Дія City, не потрібно сплачувати податок на дивіденди, якщо їх виплата здійснюється рідше 2-х разів на рік. Тим, хто поки-що не ухвалив рішення про резидентство потрібно сплачувати 5% податку на прибуток та 1,5% військового збору, якщо вони отримують виплати від платника податку на прибуток, або 9% податку на прибуток та 1,5% військового збору, якщо виплата надходить від платника єдиного податку. Наразі, щоб уникнути оподаткування дивідендів, IT-бізнес користується сірою схемою та виводить гроші через ФОП. Тому, відсутність податку на дивіденди для резидентів Дія City — це боротьба держави з сірою схемою, яку відтепер використовувати немає сенсу, якщо ви стали резидентом Дія Сіті.
Податок на прибуток або податок на виведений капітал
IT-компанія може обрати 18% податку на прибуток або 9% податку на виведений капітал (ПнВК), який сплачують, коли бізнес витрачає кошти, а не отримує. Цим податок на виведений капітал відрізняється від податку на прибуток, який розраховується так: від прибутків віднімаємо видатки та сплачуємо 18% від отриманої різниці.
Закон про Дія Сіті містить 15 видів операцій, за результатами яких слід сплачувати 9% ПнВК. Приклади таких операцій: виплата дивідендів, переведення коштів на іноземні рахунки та оплата послуг нерезидентів. Кожну з 15 операцій юристи радять аналізувати окремо, щоб зрозуміти чи вигідно обирати ПнВК. Платником цього податку можна стати від початку резидентства у Дія City, або перейти на нього пізніше. Завдяки ПнВК у бізнесу більше немає необхідності занижувати операційні прибутки та маніпулювати зі звітністю, штучно підвищуючи витрати.
Від того, який податок з двох обере IT-компанія, залежить скільки доведеться заплатити за перевищення лімітів на співпрацю з ФОП. Тим, хто перейшов на податок на виведений капітал, доведеться сплатити 9% від суми перевищення. А ті, хто продовжує сплачувати податок на прибуток, повинні включити суму перевищення до річного фінансового результату та сплатити 18% податку.
Наведемо приклад. IT-компанія стала резидентом Дія City і у 2024 році придбала майно та послуги на 60 000$, з яких 35 000$ — це оплата за контрактами з ФОП. Оскільки ліміт у 2024 році — 50%, а це 30 000$, то сума перевищення склала 5000$. Якщо IT-компанія є платником податку на виведений капітал, вона сплатить 9% від 5000$. Це 450$. Якщо ж IT-компанія залишилася на податку на прибуток, то суму перевищення, тобто 5000$, додають до річного фінансового результату, віднімають видатки та сплачують 18% від отриманого результату.
Проте у законі є ще один нюанс: якщо IT-компанія продовжує сплачувати податок на прибуток і її річний дохід не більший 40 млн грн., обмеження на співпрацю у Дія Сіті з ФОП не діє. Відтак, перш ніж стати резидентом, слід комплексно розрахувати податки та зважити всі переваги й недоліки. Новий податковий режим надає право вибору, якщо розібратися з усіма його умовами.
Автор: Валерій Сталіров, CEO компанії IT-юристів Stalirov&Co