Все про молочні зуби

Все про молочні зуби

Здорові діти — це найцінніший життєвий чинник для кожного з батьків. Дорослі повинні розуміти, що збереження та зміцнення здоров’я власних дітей дошкільного та шкільного віку багато в чому залежить від них. Здоровий спосіб життя, повноцінне харчування і правильне виховання допоможуть уникнути багатьох хвороб. Важливо не ігнорувати будь-яку проблему, яка виникає в процесі розвитку організму дитини. Належну увагу потрібно приділити і росту молочних зубчиків та періоду, коли вони замінюються корінними, оскільки від цього залежить формування правильного прикусу та здоров’я постійних зубів. Нажаль, сьогодні проблеми із зубами у дітей доволі поширене явище. Однак, впадати у відчай не потрібно, оскільки сучасна стоматологія пропонує безболісне лікування хвороб зубного ряду та ротової порожнини, в т.ч. такий вид послуг, як вирівнювання зубів. І саме дитячий та підлітковий періоди є найкращим часом для усунення дефектів,пов’язаних із прикусом.

Чи все ми знаємо про молочні зуби

Перші зубки у малечі починають прорізуватися на 4-6 місяці від народження. У 3-річної дитини зубний ряд повинен містити 20 зубів — по 10 на верхній та нижній щелепах.

Багато хто не знає, чому молочні зуби називають молочними. Цікаво, що Їх назва пішла ще з давнини від давньогрецького цілителя, лікаря та філософа Гіппократа, який вважав, що вони виникають з першої їжі малюка – молока. Чи це так, чи ні, можемо тільки здогадуватися. А ось той факт, що зуб складається із двох частин, є беззаперечним. Говорячи про особливості будови зубів, верхня частина — це так звана коронка, вкрита відносно твердою емаллю, нижня — корінь, заглиблений у періодонтальну кістку і ясна. Основною тканиною зуба є дентин, а близько до стінок коронки розміщена пульпа. Корінь молочних зубів, втім як і постійних, покритий цементом.

Існують всілякі міфи про молочні зуби і один з них стосується саме коренів. А саме, дехто вважає, що в перших зубах їх немає. Це не так, оскільки саме завдяки корінцям, хоча і дещо м’яким, молочні зубчики тримаються в яснах.

Приблизно у 5 — 6 років дитина може поскаржитись на те, що в неї хитається молочний зуб. Це означає, що починає рости постійна його заміна, спричиняючи розсмоктування тимчасового корінця. Як правило, у дітей молочні зуби коли випадають, то не завдають їм особливого болю. Хоча бувають і винятки, коли початковий зубчик ще міцно тримається, а новий вже прорізується, підштовхуючи його. Тоді без допомоги лікаря не обійтися.

Наразі, у багатьох виникають сумніви щодо того, чи можна рвати молочні зуби. У свою чергу стоматологи навіть рекомендують у разі хитання зубів їх видаляти.

Також батьки часто запитують, які зуби молочні випадають та скільки молочних зубів випадає. Питання риторичне, оскільки увесь зубний ряд дитини рано чи пізно зазнає змін. Це відбувається поступово протягом 6-8 років, як у кого. Існує певна послідовність цього процесу і першими дають зелене світло постійним зубам різці (від 6 до 9 років), наступними замінюються перші моляри (в 9-10 років), потім — ікла (в 10-11 років) і останніми — другі моляри (з 11 до 13 років).

Що відбувається в ротовій порожнині дитини далі

Коли випадають кутні молочні зуби, заміна перших зубів на нові підходить до свого логічного завершення. Але це не означає, що повністю закінчується увесь процес прорізування постійних зубів. Відомо, що усього людина має від 28 до 32 постійних зуба. Отож, є такі постійні зуби у дітей, що з’являються відразу постійними. Серед них перші, другі та треті моляри, які в деяких людей відсутні. Терміни прорізування постійних зубів, що ростуть незалежно від молочних, відповідно охоплюють 6 — 7-річний вік (шості зуби), 11 — 13 (сьомі зуби) та будь-який вік після 16 років (зуби мудрості).

Слідкуючи за процесом росту постійного зубного ряду, стає очевидним, що прорізування зубів на нижній щелепі випереджає аналогічний процес, що відбувається на верхній щелепі.

Якщо порівнювати зуби молочні та постійні, то їх будова та форма майже схожі, а кількість коренів однакова. Однак, між ними існує і ряд відмінностей, серед яких можна назвати наступні:

 • розмір коронки у перших зубках менший;
 • товщина емалі та дентину значно тонша;
 • ширина кореневих каналів та об’єм пульпи більші;
 • корені молочних зубчиків злегка розходяться, утворюючи щілину для зачатків постійних.

Перераховані відмінності як раз і сприяють швидкому розвитку карієсу молочних зубів та пульпіту чи періодонтиту, оскільки всі вони слугують легкому проникненню в порожнину зуба токсинів та шкідливих мікроорганізмів. Основними причинами, що призводять до руйнівних процесів, є:

 • недотримання належної гігієни ротової порожнини;
 • незбалансований раціон дитини, що спричиняє дефіцит кальцію і фтору;
 • прийом деяких сильнодіючих лікарських препаратів;
 • генетичний фактор;
 • дефекти прикусу;
 • слабкий імунітет;
 • інше.

Причини карієсу у дітей, у яких сформувавсяпостійний зубний ряд, абсолютно ті ж самі. Тому у всіх випадках, незалежно від того, які зуби уражені — молочні чи постійні, їх потрібно своєчасно лікувати. Отож, не варто зволікати з візитом до стоматолога ні тоді, коли у дитини виникли проблеми з першими зубками, ні в період, коли ростуть постійні зуби у дітей. Батьки, які піклуються про свою малечу, повинні запам’ятати: якщо виявлено карієс у дітей, лікування допоможе в подальшому уникнути багатьох проблем у них не тільки з зубами, але й зі здоров’ям усього організму.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.