У рамках Quantum Summit 2023 року в Нью-Йорку компанія IBM анонсує System Two – новий суперкомп’ютер на базі трьох 133-кубітових процесорів Heron. І він виглядає саме так, як повинен виглядати квантовий суперкомп’ютер.
Квантовий суперкомп’ютер System Two об’єднує три нові квантові процесори та фізично розташований у дослідницькому центрі IBM у Йорктаун-Хайтс, штат Нью-Йорк, США.
Комп’ютер має ширину 6,71 метра та висоту 3,66 метра. Він охолоджується криогенним чином (необхідна міра для досягнення температур, при яких кубіти можуть виконувати свою квантову «магію») і, за словами IBM, перед нами «перша модульна квантова комп’ютерна система унітарного масштабу». Крім того, суперкомп’ютер System Two надзвичайно гладкий і має вражаючу науково-фантастичну атмосферу: металева поверхня та шестикутна основа роблять його ідеальним для фінальної сцени будь-якого науково-фантастичного фільму.
IBM вважає, що процесори Heron та Quantum System Two відкривають нову квантову еру. Це означає, що незабаром ми знайдемо способи застосовувати технології квантових обчислень для вирішення надскладних наукових проблем, які в даний час залишаються недоступними для вирішення з допомогою класичних суперкомп’ютерів. Покладаючись на свої нові анонси, компанія оновила дорожню карту квантових технологій, згідно з якою до початку 2030-х років можна очікувати появи функціональних квантових комп’ютерів, здатних забезпечити постійну перевагу перед класичними суперкомп’ютерами.
«Ми рішуче вступаємо в епоху, коли квантові комп’ютери почнуть використовувати в якості інструменту для дослідження нових горизонтів науки», – заявив Даріо Гіль, старший віце-президент і директор з досліджень IBM. «По мірі того, як ми продовжуємо вдосконалювати способи масштабування та підвищення цінності квантових систем за допомогою модульних архітектур, ми будемо і надалі підвищувати якість квантових технологій унітарного масштабу – і передавати їх в руки наших користувачів і партнерів, які будуть розширювати межі все більш складних проблем».
Квантові комп’ютери, на відміну від звичайних, засновані на квантових бітах або кубітах. У той час як класичні біти можуть мати лише два стани (1 і 0), кубіт може одночасно перебувати в суперпозиції обох станів. Це означає, що він може представляти собою 0, 1 або будь-яку квантову суперпозицію цих станів. Крім того, кубіти проявляють квантову заплутаність – властивість, що дозволяє їм бути взаємопов’язаними таким чином, що стан одного кубіта залежить від стану іншого, незалежно від відстані між ними. Ця можливість дозволяє виконувати складні обчислення, які неможливі з класичними бітами.