Сполучені Штати Америки виділили понад 60 мільярдів доларів військової та гуманітарної допомоги з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року. Ця сума включає в себе понад $43 млрд військової допомоги, що значно більше історичних максимумів, коли-небудь виділених США будь-якій іншій країні в історії. На фоні зростаючих витрат загострюється соціальний та громадський тиск: за півтора роки американська суспільна підтримка фінансування війни в Україні починає коливатися, особливо серед республіканців. Розглянемо динаміку виділеної допомоги США Україні з початку війни.
Військова допомога Україні від США
Дата | Сумма | Описание |
---|---|---|
25 лютого 2022 року | $350 млн | Наступного дня після вторгнення Росії в Україну президент США Джо Байден санкціонував виділення військової допомоги на суму $350 млн. Пакет включав стрілецьку зброю та боєприпаси, а також бронежилети та спорядження для «передових захисників України», зазначили в Пентагоні. Тоді йшлося, що це перший з десятків пакетів, оголошених для України по мірі продовження війни. |
13 квітня 2022 року | ??? | До відправлення в Україну затверджені перші гвинтокрили М-17 |
24 серпня 2022 року | $3 млрд | Через шість місяців після початку війни Пентагон пообіцяв найбільший транш допомоги в сфері безпеки, що стало «початком процесу заключення контрактів на надання Україні додаткових приорітетних можливостей в середньостроковій та довгостроковій перспективі, щоб Україна була спроможною захищати себе» — зазначили в Міноборони США. |
листопад 2022 року | ??? | Україна отримує перші комплекси NASAMS для захисту неба від терористичних атак Росії по об’єктам енергетичної та громадянської інфраструктури України. |
1 рік війни | В сумі $31,8 млрд | Через рік після початку війни адміністрація Байдена оголосила про додаткове виділення $2 млрд на допомогу в сфері безпеки, «що є частиною зобов’язань по забезпеченню довгострокової безпеки України». |
травень – липень 2023 року | $400 млрд | В травні десятки навчальних танків M1 Abrams прибули на військові бази в Німеччині для тренування українських екіпажів під керівництвом США. Вантаж прийшов менше ніж за місяць до початку весняного контрнаступу ЗСУ. Через тиждень Байден заявив, що Сполучені Штати та їх союзники почнуть навчати українських льотчиків-винищувачів на літаках F-16. В пакет військової допомоги на $400 млн також увійшли додаткові боєприпаси для ЗРК Patriot та NASAMS, додаткові боєприпаси HIMARS, запасні частини та польове оснащення. |
За напрямками, допомога США для оборони України розподілилася наступним чином:
- $23,5 млрд. Зброя, техніка та обладнання, головним чином, поставлені зі складів Міноборони США в найкоротші терміни.
- $18 млрд. Допомога в забезпеченні боєздатності. Витрати Пентагону на постачання додаткового озброєння, навчання, консультування, логістику та обладнання в рамках Ініціативи сприяння безпеці України, а також фінансування виробництва боєприпасів.
- $1,5 млрд. Гранти та кредити на закупівлю зброї та спорядження в рамках програми «Іноземне військове фінансування ».
Таким чином, військова допомога – це тільки частина зобов’язань Америки перед Україною. Нашій країні також обіцяні мільярди доларів економічної та гуманітарної допомоги. В загальному розрізі Україні надано $43,1 млрд військової підтримки, $20,5 млрд на підтримку бюджету України з початку війни та $2,6 млрд на підтримку тимчасово переміщених осіб, включаючи біженців та інші групи населення всередині чи за межами країни. В сумі $66,2 млрд.
В широкому розрізі фінансування України зі сторони США включає в себе озброєння, навчання, медикаменти, генератори та інше обладнання. Ця сума вже зараз є найбільшою інвестицією США в союзника, небачену за масштабами щонайменше з часів Другої світової війни.
«Це запаморочливі цифри », — говорить Майкл О’Хенлон, старший науковий співробітник Інституту Брукінгс. Він порівнює ці цифри із зобов’язаннями США перед європейськими країнами на відновлення після Другої світової війни. План Маршала з поправкою на інфляцію коштував США в $150 млрд за три роки.
Ці цифри важко співвіднести з контекстом. Шістдесят мільярдів доларів здаються величезною сумою в порівнянні із довільними даними, такими як вартість продажу Twitter чи вартість космічного телескопу Джеймса Уебба. З іншої крайності, це нікчемно мала сума, якщо співвіднести її до оборонного бюджету США, котрий в 2023 році дорівнює $1,77 трлн.
Фінансування військової кампанії України по відновленню своєї територіальної цілісності затьмарює підтримку зі сторони США інших союзників, включаючи Ізраїль, Єгипет та Йорданію, найбільших отримувачів фінансування США до моменту початку війни в Україні. Вони отримали $8,6 млрд, $3,3 млрд та $2,9 млрд відповідно.
В той же час О’Хенлон зазначає, що підтримка України значно перевищує підтримку США Тайваню, котрий в кінці липня отримав від адміністрації Байдена весняну допомогу на суму понад $300 млн, оскільки військова присутність Китаю поблизу острову почала збільшуватися.
А як щодо підтримки України іншими країнами за півтори роки? За минулі місяці війни Київ отримав орієнтовно $35,9 млрд від Європейського союзу, $11,7 млрд від Великої Британії, $11,6 млрд від Німеччини, $7,2 млрд від Японії, $5,7 млрд від Канади, $4,6 млрд від Польщі, $4,4 млрд від Нідерландів та $2,3 млрд від Норвегії. Серед інших значних донорів фінансової та військової допомоги Україні фігурують Естонія, Латвія, Литва, Словаччина, Данія, Фінляндія, Чеська Республіка, Швеція та Болгарія.
У міру затягування конфлікту, народна підтримка фінансування війни в Україні всередині США дає перші тріщини. Опитування дослідницького центру Pew Research Center, проведені в червні, показують, що 44% республіканців та незалежних прихильників республіканців вважають військову допомогу США Україні надто високою. Це стало предметом обговорення деякими кандидатами в Сенат від Республіканської партії, а також деяких кандидатів в президенти від партії. Вони називають таку стратегію підтримки економічно недоцільною та політично нежиттєздатною.