У 2023 році Державний бюджет України отримав $42,6 мільярда зовнішнього фінансування, з яких $11,5 мільярда – це безоплатна допомога, що становить близько 27% від загальної суми. При цьому Україна отримала всі позики на пільгових умовах.
$42,6 млрд – це безпрецедентна, рекордна сума іноземної допомоги, результат найважливішої роботи команд Міністерства фінансів України, Уряду України та міжнародних партнерів. Завдяки спільним зусиллям Мінфіну вдалося зібрати необхідну суму коштів для покриття всіх пріоритетних витрат. До них належать соціальні виплати пенсіонерам, заробітна плата працівникам сфери освіти та охорони здоров’я, соціальний захист та гуманітарна допомога. Ритмічне отримання фінансової допомоги дозволило Україні не лише повністю виконати бюджет на 2023 рік, а й своєчасно покрити всі заплановані витрати. У зв’язку з цим міністр фінансів України Сергій Марченко висловив особисту подяку всім партнерам за їхні зусилля щодо підтримки фінансової стабільності воюючої країни. Однак військові проблеми залишаються, і Україна продовжує співпрацювати з донорами для задоволення бюджетних потреб у 2024 році та для сприяння повному економічному відновленню країни.
Найбільші донори фінансової допомоги Україні у 2023 році
- $19,7 млрд – Європейський Союз. Програми пільгового фінансування;
- $11 млрд – Сполучені Штати Америки. Гранти;
- $4,5 млрд – Міжнародний валютний фонд. Пільгове фінансування;
- $3,6 млрд – Японія. Пільгове фінансування та гранти;
- $1,8 млрд – Канада. Пільгове фінансування;
- $1 млрд – Велика Британія. Гарантія;
- $652 млн – Світовий банк. Пільгове фінансування.
Європейський Союз надав Україні найбільшу фінансову допомогу в рамках масштабної макрофінансової допомоги (MFA+) на 2023 рік. Загальна сума пільгових коштів досягла €18 мільярдів. Термін погашення кредиту становить 35 років, а країни ЄС компенсують відсотки та інші платежі за обслуговування боргу замість України.
Підтримка Сполучених Штатів була надзвичайно потужною, у тому числі за рахунок грантів, які дозволили Україні не збільшувати боргове навантаження на Державний бюджет. Україна отримала $11 млрд від США через проект Світового банку «Витрати держави на зміцнення адміністративного потенціалу» (PEACE in Ukraine).
У березні 2023 року Виконавча рада МВФ прийняла історичне рішення про запуск 4-річного розширеного фонду кредитування для України в умовах війни. Загальна сума програми становить близько $15,6 млрд, з яких Україна отримала у 2023 році близько $4,5 млрд.
За 9 місяців роботи програми МВФ Україна вже успішно пройшла два огляди, виконавши 17 структурних орієнтирів МВФ, 11 з яких стосуються фіскальної політики та фінансового сектору. Зокрема, законодавчі ініціативи щодо вдосконалення Бюджетного кодексу, зміцнення податкової політики та управління державним боргом. Державний апарат продовжує працювати над реалізацією спільно визначених реформ і сподівається, що це призведе до подальшого залучення необхідного зовнішнього фінансування для невідкладних потреб країни в умовах війни. В рамках програми МВФ міжнародні партнери надали гарантії фінансової підтримки України в розмірі близько $122 млрд на 2023-2027 роки, про що повідомила заступник міністра фінансів України Ольга Зикова.
Японія надала Україні кошти за п’ятьма проектами Світового банку: $1,5 млрд – кредиту на політику розвитку, $1 млрд – кредиту PEACE in Ukraine, $900 млн – кредиту «Інвестиції в соціальний захист для включення, стійкості та ефективності» (INSPIRE), $180 млн – гранту Україні в проекті екстреної підтримки інклюзивного відновлення сільського господарства (ARISE) та $52,4 млн – гранту проекту «Ремонт житла для проекту розширення прав і можливостей народу» (HOPE).
Канада виділила 2,4 мільярда канадських доларів на Державний бюджет України через механізм Адміністративного рахунку МВФ. Концесійне фінансування залучено на 10 років під процентну ставку 1,5% річних.
Гарантії Великої Британії є частиною додаткового фінансування в рамках проекту Світового банку PEACE in Ukraine. Термін погашення становить 19 років з 5-річним пільговим періодом.
Кошти Світового банку були спрямовані на розвиток сільського господарства України та зміцнення системи охорони здоров’я.
Крім того, Світовий банк розробив проекти та механізми, які дозволили Україні мобілізувати фінансові ресурси від інших донорів, а саме: США, Японії, Великої Британії, Норвегії, Іспанії, Фінляндії, Швейцарії, Ірландії, Бельгії, Ісландії, Естонії та інших. З початку повномасштабної війни Світовий банк створив 7 проектів для підтримки України: PEACE in Ukraine, HOPE, HEAL Ukraine, RELINC, Re-Power, INSPIRE, ARISE.
Усі кошти від міжнародних партнерів були спрямовані на пріоритетні витрати Державного бюджету України. Міністерство фінансів тісно співпрацює з донорами, щоб гарантувати, що кожен долар фінансової допомоги використовується за призначенням, оскільки довіра партнерів є ключовим активом для продовження співробітництва з Україною.
У загальній складності з початку повномасштабної війни міжнародні партнери надали Україні $73,7 млрд.