«Це зайняло 20 років» – так прозвучала коротка, але вичерпна теза генерального директора Girard-Perregaux Патрика Прюньйо в інтерв’ю журналу Robb Report з нагоди випуску нового годинника Neo Constant Escapement. «Тобто, на створення унікального механізму годинника ми витратили майже три роки. Отже, на першу версію знадобилося майже 10 років, а на нову версію, де ми фактично переробили весь механізм, знадобилося ще 10 років». Першою версією цього годинника, про яку говорить пан Прюньйо, є модель Constant Escapement L.M., яка дебютувала в 2013 році і завоювала головний приз «Aguille D’Or» на годинниковій виставці Grand Prix d’Horlogerie de Genève того ж року. Своєю славою та модель зобов’язана механізмові постійної сили – пристрою, що забезпечує високу стабільність і точність ходу, незалежно від залишку доступної енергії. Новий суперскладний годинник Neo Constant Escapement перевершуює свого попередника як технічно, так і естетично.
Але спочатку давайте ознайомимося з історією цієї технології. Прюньйо порівнює цю ідею з бігом на марафон. Звичайна людина може почати бігти його швидко на старті, а потім суттєво втрачати у швидкості, оскільки з часом настає втома, людина втрачає початковий імпульс, сильно втрачає в швидкості, а іноді і сходить з дистанції. Однак професійні бігуни, особливо ті, хто перебуває в найкращій своїй формі за віком і кар’єрними досягненнями, здатні утримувати постійну середню швидкість на протязі всієї дистанції від початку і до кінця. Саме так працює механізм постійної сили в годиннику Girard-Perregaux Neo Constant Escapement.
Звичайно, мануфактура Girard-Perregaux не є першою компанією, яка впровадила цю концепцію в наручному годиннику. F.P. Journe першою реалізувала цю ідею у своєму наручному годиннику Tourbillon Souverain, який представили в 1991 році. Механізм того годинника був натхненний механізмом Breguet, але його мініатюризували для зап’ястя. Підхід Journe був, безумовно є класичним з точки зору традиційних годинникових стандартів і доступних компонентів, але підхід Girard-Perregaux є більш сучасним, оскільки передбачає використання інноваційних компонентів з кремнію Silicium.
Отже, в чому мета використання кремнію? Він гарантує постійність амплітуди балансу, не дивлячись на кількість накопиченої в барабані енергії, що означає наступне: незалежно від того, наскільки є вичерпаним початковий запас ходу, механізм гарантує постійність та точність хронометражу. Годинникова легенда говорить, що ідея кремнієвого леза (вперше застосованого в годинниковій справі Ulysse Nardin в 2001 році в моделі Freak) прийшла в голову годинникареві, котрий бавився в руках білетом в очікуванні потяга, згинаючи його між пальцями. С-подібна форму, котру він отримав в руках з квитка, викликає вигин, котрий дозволяє накопичувати рівномірну кількість енергії до точки нестабільності, перш ніж вона повертається назад, щоб створити перевернути C-подібну форму. Перемикання від стискання до вигину – це суть постійного спускового механізму компанії Girard-Perregaux. Енергія від колеса передається через коливний важіль на кремнієве лезо що прогинається, котре є в шість разім тоншим за волосся. Постійний спусковий механізм використовує його гнучкість, а лезо взаємодіє з важелем для подачі імпульсу, що передає енергію на балансове колесо.
Усі ці технології використовувалися в годиннику Constant Escapement L.M. 2013 року, але в новому поколінні Neo Constant Escapement було внесено ряд удосконалень.
«Ми розширили використання кремнію, що дозволило збільшити запас ходу з шести до семи днів», – каже Клод-Даніель Проеллохс, менеджер з маркетингу та продуктів у Girard-Perregaux. «Нам вдалося витягти більше крутного моменту, що є для нас фундаментальним, а потім ми додали механізм автоматичного заводу. І ще механізм сертифікований COSC».
На відміну від свого попередника, у якого години та хвилини відображалися на децентралізованому циферблаті, годинник Neo Constant Escapement має скелетонізовані стрілки з родієвим покриттям, які виходять із середини циферблата. Також на циферблаті є центральна секундна стрілка з небесно-синім наконечником і протилежний баланс у формі стріли.
Усе це розміщено під сапфіровим скляним «куполом» у корпусі з титану 5 класу. При розмірі 45 мм це досить великий годинник за сьогоднішніми стандартами, коли смаки покупців все частіше схиляються до менших розмірів. Він зменшений на 1 мм порівняно з версією 2013 року, але для тих, хто сподівається, що в майбутньому вийде ще менша версія, Проеллохс каже (принаймні зараз), що неможливо зменшити розмір ще більше, оскільки це не дозволяє зробити структура калібру. Однак Прюньйо, схоже, думає інакше.
«Усе можливо, хто знає», – каже він. «Поки це дуже довгий і болісний процес, але ми готові прийняти виклик». [Сміється]
Тим не менш, завдяки своїй вигнутості та відсутності безеля новий годинник відчуваються трохи більшими, як у 42 мм, а завдяки титановому корпусу та кремнієвим компонентам він є дуже легким.
Годинник Girard-Perregaux Neo Constant Escapement коштуватиме приблизно ₣80 000 або $88 360, і він не обмежений по обсягам виробництва, хоча мануфактура здатна випускати лише по 50-70 штук на рік.