У світі, що перебуває в невпинному розвитку технологій на фоні економічних потрясінь та трансформацій, український ринок праці теж вимушений враховувати глобальну динаміку ринку праці. Одним із ключових трендів стає аутсорсинг персоналу, що пропонує гнучкість, економність та легкий доступ до кваліфікованих кадрів, в тій кількості і в той час, коли це необхідно. Аутсорсинг, що відпрацьований на практиці та має на меті показники якості, а не кількості, дозволяє бізнесу виконувати підбір персоналу в Україні під поставлені задачі буквально зі швидкістю кліків мишкою по їх резюме.
Як все почалося
В історичному контексті термін аутсорсингу персоналу зобов’язаний американським підприємцям 70-х років минулого століття, які зрозуміли, що певні функції легше, доцільніше та раціональніше передати у виконання стороннім підрядникам. В Україні ж аутсорсинг почав активно розвиватися з початку 2000-х років, здобуваючи все більшу популярність, не без значного вкладу компанії Fillin – міжнародного оператору аутсорсингу.
Застосування у сучасності
Сьогодні аутсорсинг використовується в багатьох галузях світової та української економіки, але найбільш поширений у таких сферах як:
- IT та телекомунікації. В певних проектах з розробки програмного забезпечення, адміністрування мереж та технічної підтримки бізнесу доцільніше покластися на ресурси аутсорсингу, адже ці проекти є лімітованими в часі, та можуть не мати продовження щоб тримати в штаті працівників із невідомою перспективою майбутньої зайнятості.
- Бізнес-процеси. Бухгалтерський облік, кадрова служба, маркетинг, адміністрування. Та ж ситуація, кваліфіковані кадри на аутсорсингу є економічно більш рентабельними.
- Виробництво. Логістика, склади, контроль якості… Без коментарів, дуже ефективно працюють на моделі аутсорсингу персоналу.
- Клієнтський сервіс. Колл-центри, спеціалісти з ведення онлайн-чатів, обробка замовлень, тощо. Доволі часто виконуються на умовах віддаленного задіяння штатного ресурсу без оплати оренди великих бізнес-центрів та їх коштовного облаштування дороговартісною комп’ютерною технікою.
Об’єми та переваги
Обсяг світового ринку аутсорсингу персоналу сягає $350 мільярдів. В Україні ж, як повідомляє аутсорсингова компанія Fillin, даний ринок оцінюється у $1,5 мільярда і щорічно зростає на 10-15%. Це зумовлено наступними перевагами аутсорсингу:
- Економія коштів. Аутсорсинг дозволяє компаніям економити на витратах, пов’язаних з наймом та утриманням персоналу.
- Підвищення ефективності. Аутсорсинговий оператор має досвід та знання у своїй сфері, що дозволяє підвищити ефективність роботи.
- Доступ до кваліфікованих кадрів. Аутсорсинг дає можливість компаніям отримати доступ до кваліфікованих кадрів, яких може бути складно знайти на вільному ринку праці, а кваліфікованим кадрам швидко працевлаштуватися, навіть на виходячи на біржу праці.
- Гнучкість. Аутсорсинг приховує в собі потенціал безмежного масштабування штатного ресурсу компаній під будь-які задачі.
У підсумку, аутсорсинг персоналу стає все більш поширеним явищем на українському ринку праці. Він пропонує великі переваги для всіх учасників ринку праці та має значний потенціал зростання.