Цього тижня у лондонському центрі образотворчого мистецтва Frieze Masters цюріхська галерея Koetser Gallery виставляє на своєму стенді незвичайний експонат: ранній шедевр нідерландського художника Рембрандта ван Рейна.
Відреставрована картина «Сліпий Товіт і архангел Рафаїл» (близько 1628–1629 рр.) буде виставлена на продаж за орієнтовною ціною близько €28 млн / $30 млн. Масляна картина, яка перебувала у власності однієї приватної колекції в США з 1978 року, була відреставрована минулого літа та представлена на виставці образотворчого мистецтва «Chasing Rembrandt: The Wadsworth’s Quest for a Rembrandt» у центрі Wadsworth Atheneum у Хартфорді, штат Коннектикут.
«Картина знаходиться в чудовому стані, а чистка, проведена минулого літа після багатьох десятиліть, дозволила позбутися потемнілого лаку, завдяки чому картина повернулася до первісного вигляду», – каже дилер Девід Х. Коетсер.
Відповідаючи на запитання про те, чому галерея вирішила привезти картину до Лондона, Коетсер зазначив: «Сліпий Товіт – ранній шедевр Рембрандта, дивовижно зворушлива картина, а Лондон – чудовий ринок для демонстрації видатних витворів мистецтва».
До презентації в центрі Wadsworth картина «Сліпий Товіт» з 2013 по 2019 роки виставлялася в музеї Суермондта-Людвига в німецькому місті Ахен, а потім експонувалася в музеї De Lakenhal у Лейдені, Нідерланди. З 2019 по 2020 роки її показували гостям музею Ешмола в Оксфорді, Англія.
Картина зображає єврейську притчу про сліпого старця Товіта, який спотикається, ідучи до дверей, щоб зустріти свого сина Товію. Дружина Товіта Анна вже стоїть на вулиці, зустрічаючи сина, а архангел Рафаїл їде на ослі. Також зображена собака Товія, яка радісно стрибає на Товіта, сповіщаючи про повернення свого господаря з довгої подорожі.
У прес-релізі галереї Koetser Gallery картина описується як «одна з найважливіших робіт лейденського періоду Рембрандта, що залишилися в приватних руках». Однак існували суперечки щодо авторства картини. У 1982 році Rembrandt Research Project «висловив застереження» щодо «Сліпого Товіта» в каталозі, хоча раніше приписував її Рембрандту. Деякі вчені приписують картину Герарду Доу, учневі Рембрандта, який також написав ряд творів мистецтва в період між 1628-1629 роками.
З посиланням на Пітера ван ден Бринка (емерит-директора Суермондт-Людвига), Кристофера Брауна (емерит-директора Ешмола) і мистецтвознавців XX століття Дж.Г. ван Гелдера і А.Б. де Вриса, галерея заявила, що картина «Товіт» є «працею Рембрандта, написаною з частковою участю його учня Герарда Доу в окремих елементах (таких як високоякісна тарілка зліва) або її подальшим частковим завершенням Доу після від’їзду Рембрандта в Амстердам (або і те, і інше)».
У коментарях також зазначається: «Галерея, зваживши всі докази, представлені в повному досьє щодо атрибуції, оцінює «Товіта» як Рембрандта з Доу, ґрунтуючись на аналізі всіх релевантних думок – історичних і сучасних».
Автентичні картини Рембрандта з приватних колекцій рідко поступають у продаж і часто продаються за восьмизначні суми. Пізніше цього року Sotheby’s виставить на аукціон картину Рембрандта «Поклоніння волхвам» у рамках вечірньої продажу історичних творів мистецтва в Лондоні 6 грудня. Оціночна вартість картини становить від £10 до £15 млн / від $12,2 до $18,4 млн.
В останній раз твори Рембрандта продавались на аукціоні в 2020 році: тоді автопортрет голландського майстра 1632 року був проданий за £14,5 млн (з урахуванням зборів) при оціночної вартості від £12 до £16 млн. В 2018 році масляний ескіз голови Христа від Рембрандта також продали за £9,5 млн; він був придбаний Лувром Абу-Дабі. Аналогічно, картина «Авраам і ангели» (близько 1646 року) була знята з торгів Sotheby’s в 2021 році, але пізніше аукціонний будинок повідомив, що її все ж таки продали приватно «в межах початкової оціночної вартості $20-30 млн». Теперішній аукціонний рекорд для творів Рембрандта належить картині «Портрет чоловіка зі схрещеними на грудях руками» (1658 рік), котра була продана за €23,2 мільйона з урахуванням зборів в 2009 році.